People

People Home Page

 
Harris Archibald Gibbs - July 1909  

Apprentice, SS Waratah which sank 27th July, 1909

Harris Archibald Gibbs was an apprentice on the ill-fated SS Waratah which was lost with all hands off the east coast of South Africa on 27th/28th July 1909. He was born in Bognor late 1890/early 1891 and his parents were Harris Hornsby Gibbs (born in Littlehampton) and his wife Ella (née Plucknett) who married in 1878.

Harris's father was a builder who developed Ellasdale Road (the road that St. Wilfrid's is accessed from) and named the road after his wife; he also built houses in Sylvan Way.

At time of the 1891 Census the family were living at Sefton Lodge, Lyon Street, and young Harris was 3 months old.

In 1900 they were still there. By 1910 they were at Normanhurst, Sylvan Way, one of the houses built by Harris senior.

In 1972 (the date of my last Bognor directory) there was still a Gibbs family in the house.      

Above information kindly researched by Research Historian John Hawkins, June 2009

 

The 100th anniversary of the loss of the SS Waratah will be on 27th July 2009

A top heavy British ship, on its return leg from England to Australia after calling in at Durban, seems in a storm to
have gone down like a stone with 211 people on board (incl 89 passengers - men, women and children) 3 years before the Titanic disaster.

Above information kindly provided by John Wright, June 2009

 

A list of Crew Members aboard the SS Waratah when she was lost

Name Rank
Alexander P.R. General Servant
Allan W.R. General Servant
Allen C. Able Seaman
Ambrose G.W. Able Seaman
Barr H. Carpenter's Mate
Baxter C. General Servant
Bellringer A. Trimmer
Belshaw W. Able Seaman
Benson F. (or T.H.) Trimmer
Blake A. General Servant
Bocker R. Fireman and Trimmer
Bonham P. General Servant
Brown A. Fireman and Trimmer
Burgess L. General Servant
Butcher C. Fireman and Trimmer
Campbell W.M. General Servant
Clark J.C. Assistant Steward
Clarke J. Fireman and Trimmer
Clarke N.H.G.S. Apprentice
Comper W. Greaser and Fireman
Conn J. Greaser and Fireman
Costello J. Able Seaman
Coulson T. Trimmer
Cumming A. Greaser and Fireman
Dance H. Trimmer
Dennison A. General Servant
Dixon G. Trimmer
Dorander F. Fireman and Trimmer
Edwards W. General Servant
Francis A.R. General Servant
French C. Fireman and Trimmer
Fulford H.C. Surgeon
Georgeson A. Boatswain
Gibbs H.A. Apprentice
Gorham S.E. Fore-cabin Pantryman
Hamelton R.A. Refrigerating Engineer
Hamilton J. Junior Fourth Engineer
Hammond C. General Servant
Harding H.W. General Servant
Harding W. Able Seaman
Haysom O.E. Butcher
Hemy H.F. Second Officer
Hodder G.W. Chief Engineer
Humphreys T. Senior Third Engineer
Hunt F.T. Junior Third Engineer
Hunter A. Second Engineer
Ilbery J.E. Captain
Immelmann J. Fireman and Trimmer
Ings T. General Servant
Isaacs P. General Servant
Jacobson J. Fireman and Trimmer
Jamieson J.H. Senior Fourth Engineer
Jewers J. Greaser and Fireman
Jones J. Second Baker
Kelly J. Trimmer
Lindross K. Fireman and Trimmer
Lydiard J. Fireman and Trimmer
Martin A. Able Seaman
McCrone H. Trimmer
McIver M. Able Seaman
McKierian W. Trimmer
McPhee W. General Servant
Meek G. Trimmer
Monaghan P.F. General Servant
Monk F. Fifth Engineer
Moore A.P. Able Seaman
Morgan J.P. Third Officer
Murray P. Sculleryman
Nelson J. Fireman and Trimmer
Newman T. Able Seaman
Nicholls A. Fore-cabin Steward
Owen C. Chief Officer
Oxford P. Barman and Storekeeper
Papinean K. Pantryman
Pearson S. Donkeyman
Phillips A.E. Baker and Confectiner
Poland F. Assistant Butcher
Rackliff W. Able Seaman
Reinsch W. Fireman and Trimmer
Robinson R. Ordinary Seaman
Rogers W.B. General Servant
Rumbold E. General Servant
Sach A. Fourth Cook
Sale F. Third Cook
Samuelson C. Fireman and Trimmer
Sandon A. Trimmer
Schafer E.J. Boatswain's Mate and Lamp-trimmer
Schelier O. Fireman and Trimmer
Seiffort H. Fireman and Trimmer
Shasal F. Assistant Pantryman
Shea J. Able Seaman
Skailes P. Purser and Chief Steward
Smith H.G. Able Seaman
Smith W. Storekeeper and Refrigeration Greaser
Smith W. General Servant
Southwell C.W. Ship's Cook
Stace E. Boatswain's Mate
Steel (or Street) J. Trimmer
Steiner B. Greaser and Fireman
Sterne E. General Servant
Sudbury G. General Servant
Swan Emma Stewardess
Tanner H. (or F.T.) Fireman and Trimmer
Taylor H. Trimmer
Templeton S. Chief Cook
Thomas W. General Servant
Thornton W. Trimmer
Thruston G. Fourth Officer
Trott F. General Servant
Turkle C. Able Seaman
Waite W. Able Seaman
Walker R. Carpenter
Walters E.J. General Servant
Walters W. Greaser
Wellington F.M. General Servant
White W.G. General Servant
Whitehorn Sarah E. Stewardess
Woodcock A. General Servant
Wyborn G. General Servant

 

 

Website design: